• Przedszkole - Mobilne Planetarium

          • MOBILNE PLANETARIUM „ORBITEK

             

            26 kwietnia dzieci z naszego przedszkola odbyły niesamowitą wycieczkę w kosmos. Ciekawy pokaz dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci. Było to możliwe dzięki mobilnemu planetarium „ ORBITEK”, które zawitało do naszego przedszkola. Dzieci, w wielkim balonowym namiocie, słuchały kosmicznych opowieści o gwiazdach, Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej i oglądały barwne obrazy (fotografie nie oddają obrazów, które widziały dzieci). W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  zagadkowy świat  kosmosu.

            Katarzyna Littner- Gucia

            Anna Janik

          • Przedszkole - Dzień Ziemi

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi - Urząd Miasta w Brzegu

            Dzień Ziemi

            Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw
            w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę
            .

             

             Z tej okazji 21kwietnia 2023 zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.

            Katarzyna Littner- Gucia

            Natalia Światłoń

          • Przedszkole - Wycieczka do Teatru

          • Театральная сцена с рядами сидений и легкими занавесками | Премиум векторы

            Przedszkolaki w teatrze -teatr Groteska

             

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nasze przedszkolaki były w Teatrze Groteska w Krakowie.  Głównym celem wycieczki był spektakl pt. „Brzydkie kaczątko”. Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Jednak największe wrażenie wywołała przede wszystkim muzyka i postacie. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocjiw dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

             

            Katarzyna Littner- Gucia

            Natalia Światłoń

            Anna Janik

            Beata Jaskuła

          • DEBATA OKSFORDZKA

          • Debaty oksfordzkie

            DEBATA OKSFORDZKA PO RAZ

            PIĄTY!

             

            24 kwietnia 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance odbyła się Międzyszkolna Debata Oksfordzka. Pomysłodawcą i równocześnie organizatorem debaty   od samego początku jest dyrektor naszej szkoły- p. Jolanta Kozłowska.  Natomiast czasem, wiedzą, umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem dzieli się z uczniami naszej szkoły współorganizator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – p. Jakub Kozłowski. Dzięki ich współpracy i zaangażowaniu w szranki debatowania stanęły dwie czteroosobowe drużyny: jedna z SP w Jaśkowicach i druga z SP w Kopance. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Zajda jako mówca pierwszy, Wiktoria Fudalej jako mówca drugi, Wiktoria Kochana jako mówca trzeci i Joanna Kochana jako mówca czwarty. W gotowości do debatowania  był również Julian Stępski i Krzysztof Balon.

            Teza tegorocznej debaty oksfordzkiej brzmiała: „Polski system edukacji sprzyja rozwojowi zainteresowań uczniów”. Tym razem uczennice klas ósmych i uczennica klasy szóstej musiały zająć stanowisko opozycji, czyli nie zgadzały się z tak postawioną tezą. Argumentami, przykładami, wysoką kulturą osobistą i równocześnie przy zachowaniu zasad debaty uczennice wskazywały na mylność założenia.

            Debata oksfordzka stała się już cyklicznym wydarzeniem organizowanym w naszej szkole. Wydarzeniem uczącym pokonywania niepewności i stresu związanych z wystąpieniami publicznymi. Wydarzeniem ćwiczącym: modelowanie intonacją, zachowanie spokoju podczas zabierania głosu i przykuwanie uwagi słuchaczy. Wydarzeniem uczącym: wielostronnego spojrzenia na temat, krytycznego myślenia oraz szacunku do grupy przeciwnej. W końcu… debata oducza pustosłowia. Debata „kocha” wiedzę i konkret.

            Anna Zajda, Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana i Joanna Kochana podczas debatowania „grały pierwsze skrzypce”. Bardzo ważnymi uczestnikami debaty byli również Julian Stępski i Krzysztof Balon. Wszyscy ci uczniowie  od samego początku do końca pracowali nad „linią argumentacyjną” własnej drużyny oraz nad „linią argumentacyjną” grupy propozycji w celu jak najlepszego przygotowania się do  debaty.

            W pierwszym spotkaniu przygotowującym do debaty uczestniczyli także: Maja Mosór, Jan Baran, Krystian Dźwigał, Filip Mocha i Aleksandra Rypina.

            Wszystkim uczniom należą się wyrazy podziękowania za zaangażowanie i chęć dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami.

            Joanna Pukło

          • Dzień Ziemi klasa 1a

          • DZIEŃ ZIEMI- Klasa 1a

             

            22 kwietnia to wyjątkowa data, bowiem tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto to promuje dbanie o naszą planetę, a tym samym proekologiczne zachowania. Klasa 1a świętowała ten piękny dzień w piątek 21 kwietnia realizując szereg zadań których celem było promowanie ekologicznych postaw.

            Uczniowie ubrani w  zielone stroje wykonywali ciekawe ćwiczenia dotyczące tego zagadnienia: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, oglądali filmy o ochronie środowiska i prawidłowej segregacji odpadów. Klasa wykonała także gazetkę oraz prace plastyczne pod hasłem Dnia Ziemi. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była realizacja dwóch lekcji Uniwersytet Dzieci o tematyce ekologicznej „Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniami?” oraz „Jak oczyścić brudną wodę? Najwięcej emocji przyniosło przeprowadzenie eksperymentów przyrodniczych:

            1. Podlewanie róży jerychońskiej - Celem tego zadania było zwrócenie uwagi uczniów na to, jak istotną rolę w środowisku odgrywa woda.
            2. Zbudowanie makiety wioski zaopatrywanej w wodę ze studni. Uczniowie  sprawdzili w ten sposób, czy wysypisko śmieci jest w stanie zanieczyścić ich źródło wody pitnej. Celem aktywności było zbadanie przez uczniów, jak śmieci rozkładające się pod wpływem deszczu zatruwają wody podskórne.
            3. Wykonanie mechanicznych filtrów do wody domowej roboty. Głównym założeniem tego doświadczenia było przepuszczenie zanieczyszczonej wody przez kolejne warstwy filtrujące o stopniowo zmniejszającej się przepuszczalności, aby zatrzymać w miarę możliwości jak najwięcej zanieczyszczeń o różnej grubości. Woda, którą uzyskaliśmy była wyraźnie czystsza.

             

            Dzień ten przyniósł wszystkim wiele wrażeń, ale najważniejsze, że przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej.

            Mam nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

             

            B. Mazur

          • Wycieczka do Auschwitz- klasy 8a, 8b

          • Zwiedzamy Miejsce Pamięci - były obóz Auschwitz i Auschwitz-Birkenau

             

            „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

            Zofia Nałkowska

             

            31 marca 2023 roku klasy 8a i 8b uczestniczyły w wyjeździe do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

            Auschwitz - miejsce to stało się symbolem zagłady i ludobójstwa. Obóz na przedmieściach Oświęcimia założono w 1940 r. początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, od 1942 r. stał się obozem zagłady.

            Uczniowie naszej szkoły zwiedzali powstałe w miejscu zagłady Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz wędrowali śladami byłych więźniów obozu. Poznali  historię hitlerowskiego obozu zagłady, zobaczyli najważniejsze relikty poobozowe - teren dawnego obozu, baraki mieszkalne, barak sanitarny, rampę wyładowczą (tam przyjeżdżały transporty z więźniami i dokonywano selekcji), pozostałości komór gazowych i pieców krematoryjnych. Przewodnik przypomniał im pojęcia związane z  „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”  i polityką III Rzeszy podczas II wojny światowej.

            Zwiedzanie muzeum – jednego z największych cmentarzy w historii ludzkości - odbywało się w ciszy i skupieniu, każde oglądane miejsce czy pamiątka, wzbudzały ogromne emocje. Jedno jest pewne - nie wolno nam zapomnieć…

                                    

            K. Jaśnikowska-Toboła

          • Sprawozdanie z działań w Bibliotece

          • Biblioteka – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

            CO  NOWEGO
            W BIBLIOTECE?

             

             

             

            Podsumowanie międzyklasowych projektów bibliotecznych:

            „Książka z listem” (uczniowie wypożyczali książki zakupione w ramach II edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, po przeczytaniu zwracali książkę z listem zawierającym opinię o niej, polecającym lub nie do przeczytania).

            „Plakat reklamowy wybranej książki” (uczniowie w grupach lub indywidualnie wykonywali plakat reklamujący wybraną książkę).

            Projekty zostały ogłoszone w lutym 2023 r. Do poszczególnych klas od III – VIII zostały skierowane listy do przeczytania i przedyskutowania na godzinach wychowawczych, zawierały one informacje o znaczeniu czytania dla ogólnego rozwoju człowieka, a także zaproszenie do projektów i ich objaśnienie.

            W bibliotece przygotowałam wystawki książek dla poszczególnych grup wiekowych, doradzałam uczniom przy wyborze pozycji, potem monitorowałam przebieg projektów kontaktując się z łącznikami i zainteresowanymi osobami. Wyniki, a więc plakaty
            i najciekawsze listy są prezentowane do końca kwietnia na gazetce bibliotecznej.

            NAJBARDZIEJ ZAANGAŻOWANE KLASY TO KLASA III a ORAZ VII a.

            Klasa III podzielona na grupy wykonała 3 piękne plakaty,  wiele osób z klasy VII zaangażowało się w projekt „Książka z listem”.  Szczególne podziękowania należą się:

            • całej klasie 3aza udział w  projekcie „Plakat reklamujący książkę”;
            • Sarze Stępskiej i Basi Zaremba – Śmietańskiej z klasy IV a;
            • Emilce Lipiarz, Klaudii Duda z kl. VII a;
            • Przemkowi Balon i Szymkowi Gołąb z klasy V a,;
            • Ani Zajda z klasy VIII a.

            Serdecznie dziękuję: Klaudii Duda, Emilii Szczurek, Emilii Królik, Emilii Lipiarz, Jankowi Baran, Krzysztofowi Balon, Marcelowi Korczak z klasy VII a, Alicji Sadowskiej, Przemkowi Balon, Filipowi Sermet z klasy Va, Alicji Gworek z klasy III a, Antoninie Kruk z klasy IV a, Julianowi Stępskiemu i Annie Zajda z klasy VIII a  za ciekawe listy dotyczące przeczytanych książek.

            Wszyscy biorący udział w projektach zostali nagrodzeni uwagami pozytywnymi.

             

             

            KOŁO BIBLIOTECZNE

            Chętni uczniowie z klasy II i III spotykają się w środy o 12.45, aby wspólnie poczytać, porozmawiać, porozwiązywać zagadki, ilustrować teksty, słuchać muzyki relaksacyjnej….

            Podobne koło działa dla dzieci z klasy I w piątki również o 12.45.

             

            CO JESZCZE SIĘ DZIEJE?

            Dzieci z klasy I a otrzymały pierwsze zeszyty lektur, które ufundowała im Rada Rodziców. Oczywiście w tym miejscu dziękuję Rodzicom serdecznie za współpracę, na Radę Rodziców zawsze mogę liczyć.

             

            TURNIEJ

            W maju zostanie rozegrany turniej czytelniczy pomiędzy klasami II a i III a, do rywalizacji została zaproszona również klasa I a. Klasy wybierają drużyny, powstaje regulamin turnieju, te informacje również zostaną przedstawione na stronie. Turniej będzie dotyczył twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, czyli najpopularniejszych poetów dziecięcych, których wiersze znamy już od przedszkola.

             

            Jolanta Chojnacka

             

          • ŻYCZENIA

          • Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, to czas odradzania się  miłości i wiary w potęgę życia i drugiego człowieka.

            Wszystkim mieszkańcom Kopanki, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz sympatykom i przyjaciołom naszej szkolnej i przedszkolnej społeczności przekazuję  piękne, wypełnione serdecznością i wiosennym tchnieniem życzenia świąteczne.

            Życzę , aby te wyjątkowe i szczególne Święta  Wielkanocne 2023 przyniosły   wzajemną życzliwość, wzmocnienie ducha i ciała, pokój  w sercu oraz nadzieję na pokój i bezpieczeństwo codzienngo życia , a także moc siły  i wiary pozwalającej przezwyciężyć trudności i z ufnością patrzeć w przyszłość.

            Niech radość Zmartwychwstania zagości w Waszych sercach, napełniając je nadzieją, wiarą i pokojem!

            Życzenia Wielkanocne

             

            Jolanta Kozłowska

             

             

          • Zebrania Rodziców

          • SZANOWNI PAŃSTWO,

             

            Zebrania rodziców odbędą się 12 kwietnia 2023r. o godz. 16.30:

             

            kl. 1a - sala nr 8

            klasa 2a - sala nr 7

            klasa 3a - świetlica

            klasa 4a - sala nr 14

            klasa 5a - sala nr 15

            klasa 6a - sala nr 19

            klasa 7a - sala nr 6

            klasa 8a - sala nr 20

            klasa 8b - sala nr 13

             

          • IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „POZNAĆ ŚWIAT I ZROZUMIEĆ SIEBIE”

          • W dniu 14.03.2023r w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie uczniowie naszej szkoły Szymon Kawaler kl.8b, Jakub Majcherek kl. 8a, Anna Zajda kl. 8a wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Przyrodniczym. Uczniowie pracowali w zespole (Do konkursu przystąpiło 8 szkół z miasta i gminy Skawina).

            Zespoły miały do wykonania zadania z biologii i chemii, w tym zadania  praktyczne. Ważna i oceniana również była współpraca w grupie.

            Za współpracę w grupie oraz zadania z biologii uczniowie otrzymali maksymalną ilość punktów. Z chemii uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, co pozwoliło im na zajęcie III miejsca  w konkursie.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję za tak wysokie osiągnięcie z wiedzy biologicznej i chemicznej.

            Do konkursu uczniowie byli przygotowywani przez Panią mgr Ewę Wrzoszczyk z biologii oraz Panią mgr Annę Tysiąc z chemii.

                                                                                           Ewa Wrzoszczyk

          • Sprawozdanie z działań DBI 2023

          •        SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ DBI 2023

            W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, przystąpiliśmy do realizacji zadań w ramach projektu DBI. Na przełomie lutego i marca 2023 r. zostało zrealizowanych szereg działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Dziś nikt już chyba nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. Tegoroczne obchody dały nam również możliwość promowania pozytywnych jego aspektów.

            Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce odpowiadają Polskie Centrum Programu SaferInternet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nie chcemy również pominąć, faktu, że obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz  Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            I dzięki takiej współpracy w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne/ lekcje online
            z powołanymi przez w/w instytucje ekspertami dla każdej grupy wiekowej. Wymienić należy:

            • Lekcja „Sieciaki- pięć zasad bezpieczeństwa” klasy 1-3;
            • Lekcja „Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? klasy 4-6;
            • Lekcja „Cyfrowy ślad” klasy 7-8;
            • Lekcja „Dzieci Sieci Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” klasy 4-6;
            • Lekcja „Jak odróżnić fake od newsa?” klasy 7-8;
            • Lekcja „Siła uważności” klasy 0-3.

            Niezwykle ważne w tej części zajęć okazały się wspólne dyskusje po zakończonych warsztatach połączone z burzą mózgów, a także mapą myśli dla uwieńczenia oraz dłuższego zapamiętania tematu.

            Kolejną odsłoną tych działań był zorganizowany w szkole konkurs plastyczny na plakat pt. „Bezpieczeństwo w sieci - skutki cyberprzemocy” skierowany dla uczniów klas 1-4. Spośród kilkunastu prac wyodrębniono 1, 2 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia. Komisja w jury oceniała plakaty pod kątem: zgodności z tematem, samodzielności, estetyki i kreatywności.

            Ale, to nie koniec działań…

            Nie zapomnieliśmy również o „starszych”  uczniach. Dla klas 5-7 zorganizowaliśmy ESCAPE ROOM – potyczki międzyklasowe – w którym uczniowie interaktywnie sprawdzali swoją wiedzę oraz z odrobiną humoru- grali w tematyczną grę  w programie Scratch. I również w tych zmaganiach wyróżniliśmy klasę, która zdobyła największą ilość punktów: pod względem wiedzy, czasu oraz współpracy i odpowiedniego zachowania.

            I może to wszystko, byłoby dosyć oczywiste, gdyby nie fakt: że WSPÓŁORGANIZATORAMI oraz REALIZATORAMI tych działań byli uczniowie klas 8a i 8b uzyskując tym samym tytuł „AMBASADORÓW BEZPIECZNEGO INTERNETU”…bo to właśnie oni osobiście dopilnowywali przebieg konkursu plastycznego: codziennie chodząc po klasach i zachęcając do wzięcia udziału, zbierając plakaty i zgody, dekorując korytarz szkolny i  biorąc udział w obradach komisji.  I to również oni, przygotowali ankietę dla każdej klasy w Formularzu Google, stworzyli animację w programie Scratch i dopilnowali porządku w trakcie escape room.

            Ogromne podziękowania należą się:

            Annie Zajda (8a), Krystianowi Dźwigał (8a), Wiktorii Kochana (8a), Jakubowi Majcherek (8a), Julii Godzik (8a), Piotrowi Kolstrung (8b), Nikolii Kawaler (8b), Wiktorii Fudalej (8b), Szymonowi Kawaler (8b), Paulinie Knapik (8b), Jakubowi Kaźmierczak (8b)

             

            Ogłosznie wyników w Konkursie Plastycznym/Plakat:

            I miejsce- Natalia Tyrka (klasa 4a)

            II miejsce- Antonina Kruk (klasa 4a)

            III miejsce- Patryk Duda (klasa 2a)

            Wyróznienia: Amelia Pyzik (klasa 3a), Jan Kolstrung (klasa 3a)

             

            W ESCAPE ROOM - I miejsce zdobyła klasa VIa (nagroda: Bon na dzień bez pytania i kartkówek ;)

             

            Z wyrazami szacunku, Elżbieta Słomiany- koordynator DBI.

             

          • Wiosenne wydarzenia kulturalne Klasy I - III

          • Witam w Pierwszy Dzień Wiosny - życzenia i wierszyki z okazji wiosny 2023 -  Radiosupernova.pl              

            WIOSENNE WYDARZENIA KULTURALNE

            KL.I - III

             

            21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń. We wtorek 21 marca wszystkie Dzieci z klasy I i III świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, uczniowie przyszli ubrani na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od krótkiego filmiku przedstawiającego pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie, a także  zagadek i prac plastycznych związanych z tematyką pór roku.

            22.03.2023r. dla uczniów Klas I-III odbyły się zajęcia profilaktyczne z p. Lidią Ippoldt dotyczące emocji jakie towarzyszą uczniom.

             

            24.03.2023r. Uczniowie klasy I i III wybrali się na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka” na podstawie powieści L. Franka Bauma „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Trąba powietrzna  porywa dom Dorotki w raz z nią, przenosi go do krainy Oz i zrzuca wprost na złą Czarownicę. Dziewczynka w nagrodę dostaje jej niezwykłe trzewiki, a dobra Czarownica każe jej iść aż do Szmaragdowego Grodu, gdzie mieszka potężny Czarnoksiężnik. Podobno tylko on może spełnić jej życzenie: powrót do domu. Po drodze Dorotka spotyka kilaka osób, które stają się jej przyjaciółmi są to: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew. Przedstawienie mówi o wierze w siebie, o możliwości spełniania własnych marzeń, o tym że wszystko zależy przede wszystkim od nas. Spektakl był bogaty w dekoracje, piękne stroje, oprawę wizualną, muzyczną a także efekty świetlne. Aktorzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom dzieci- było wiele śmiechu i dobrej zabawy.

             

            27.03.2023r. Uczniowie klasy III świętowali obchodzony 25 marca Międzynarodowy Dzień Gofra. Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii to znane i uwielbiane są już na całym świecie. Kształty gofrów są przeróżne. Począwszy od najbardziej tradycyjnej kwadratowej kratki, przez serduszka, po modne ostatnio bąbelkowe rożki. Uczniowie klasy III pod okiem wychowawcy samodzielnie przygotowali ciasto, dodatki i upiekli gofry, a zapach roznosił się po całej sali.

             

            28 marca br. uczniowie z klas I oraz III pojechali na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Jej celem było poznanie skawińskich tradycji związanych z Wielkanocą.

             Z uśmiechem na twarzy z żartem na ustach Pan Kustosz zaprosił nas na  warsztaty poświęcone skawińskim zwyczajom wielkanocnym.  Podczas warsztatów muzealnych uczniowie dowiedzieli się o skawińskich tradycjach związanych z Niedzielą Palmową. Dowiedzieli się z czego robiło się palmy, jak ona wyglądała i co symbolizowała palma wielkanocna. Każdy uczeń wykonał wg. instrukcji  wielkanocnego kurczaka z plasteliny i kolorowego papieru. Podczas prowadzonych zajęć dzieci wykazywały duże zaangażowanie, uwagę oraz aktywność, a wykonane własnoręcznie ozdoby na pewno trafią już niedługo do koszyków wielkanocnych.

             

             

                                                                                                                          Magdalena Raputa

                                                                                                                          Bernadetta Mazur

          • Projekt Uniwersytet Dzieci- klasa 1a

          •                                                                            Lekcja 2: „Czy ptaki mają zęby?”

            Kolejna lekcja przyrody z projektu edukacyjnego Uniwersytet Dzieci w Klasie dotyczyła odżywiania się ptaków. Uczniowie klasy pierwszej wspólnie z nauczycielem przygotowali ptasią stołówkę, aby przeanalizować które pokarmy są odpowiednie, a które nie są dobre dla ptaków. Aby utrwalić przyswojoną wiedzę uczniowie wykonali kartę pracy zaznaczając, które pokarmy mogą znaleźć się w ptasim jadłospisie?

            Ciekawym elementem lekcji był film z mini wykładem pracownika naukowego  Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

            Kolejny punkt lekcji to nauka przez doświadczenie i samodzielność w zdobywaniu wiedzy. Uczniowie zostali podzieleni na grupy według narzędzi z którymi pracowali. Celem tego zadania było złapanie przez uczniów pokarmu za pomocą narzędzi imitujących dzioby, dzięki czemu przekonali się, że nie każdy dziób może przenosić każdy pokarm. Analizowali kolejne gniazda – dopasowywali do nich ptaki i uzasadniali swój wybór. Kolejnym celem tego zadania było poznanie mechanizmu pobierania pokarmów  przez poszczególne narzędzia-dzioby.

            Nasze wnioski po zrealizowanej lekcji:

            Dzięki różnorodności ptaki mają różne miejsca przy przyrodniczym „stole" – dla każdego wystarczy pożywienia i nie podbierają go sobie. Żyją w przeróżnych środowiskach, mają wyjątkowe dla siebie przystosowania, a my możemy zachwycać się różnorodnością w ich wyglądzie.

             

            B.Mazur

             

          • Teatr z Nieba

          • IV Gminny Festiwal Form Teatralnych „MELPOMENA” | CKiS

            Dnia 24.03.2023 roku nasza szkolna grupa teatralna Teatr z Nieba wzięła udział w IV Gminnym Festiwalu Form Teatralnych „Melpomena 2023”. Przegląd obył się w Pałacyku Sokół w Skawinie, gdzie nasz występ był oceniany przez trzyosobowe jury. Zaprezentowaliśmy skróconą wersję spektaklu pt. „(Nie)znajomy”. Występ wymagał od nas sporo zaangażowania, musieliśmy przygotować scenografię dostosowaną do skawińskiej sceny, zabrać wszystkie kostiumy i w sposób płynny skrócić spektakl. Sprostaliśmy wyzwaniu, a nasi aktorzy w doskonały sposób poradzili sobie z nową sytuacją. Z wielką radością pragniemy poinformować, że po obradach jury zostało nam przyznane drugie miejsce.

            Wioleta Łosiniecka

             

            GRATULUJĘ MŁODYM AKTOROM TEATRU Z NIEBAoto Ci, którzy swoimi umiejętnościami i zapałem wzbudzili zainteresowanie i podziw:

            Boroń Klaudia

            Brańka Roksana

            Dunaj Kamil

            Dźwigał Krystian

            Kolstrung Piotr

            Kot Lena 

            Łata Anna 

            Mocha Filip

            Rypina Aleksandra

            Sadowska Alicja 

            Sikora Victoria

            Suder Amelia

            Szczerbak Martyna

            Zajda Patrycja

            Zajda Anna

            Wyrazy uznania kieruję również do p. Wiolety Łosinieckiej (scenariusz, reżyseria, pełna opieka  sceniczna) oraz do p. Elżbiety Bularz (dekoracje).

            BRAWO!

            Jolanta Kozłowska

          • Przedszkole- grupa II Olimpiada matematyczna

          • Olimpiada Matematyczna - Regulamin - Przedszkole nr 49 w Bielsku-Białej

             

            Olimpiada matematyczna dla przedszkolaków

             

             

            W dniu 14 marca w Przedszkolu Samorządowym nr 2 Niebieski Miś odbyła się VII Gminna Olimpiada Matematyczna pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

            Nasze przedszkole reprezentował zespół dwuosobowy z grupy II:

            Antoni Boroń i Maksymilian Wątroba  .

            Chłopcy radzili sobie z zadaniami bardzo dobrze, żadne nie było dla nich nowością,  jak również wielkim wyzwaniem. Jak sami stwierdzili, warto było trochę poćwiczyć.

             

            B.Jaskuła

          • Uniwersytet Dzieci - klasa 1a

          • UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE

            Realizacja projektu- klasa 1a

             

            W roku szkolnym 2022/23 w drugim semestrze nauki  klasa 1a przystąpiła do realizacji  projektu  Uniwersytet Dzieci w Klasie-„Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”

            Podczas lekcji uczniowie będą poznawać prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Będą prowadzić proste obserwacje przyrodnicze, wykonywać doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonają się, dlaczego warto szanować przyrodę.

            Rozpoczynamy  z klasą naukową przygodę! 

            Lekcja 1

            Temat: „ Co to znaczy, że rośliny żyją?”

            Czy rośliny żyją? – takie pytanie padło na początku zajęć. Rośliny żyją bo rosną, rośliny żyją bo piją wodę, rośliny żyją bo mają owoce. Tak odpowiadali pierwszaki. Większość dzieci zgodziła się z takim stwierdzeniem. Problem pojawił się przy kolejnych pytaniach: czy rośliny oddychają, czy reagują na bodźce, czy się rozmnażają?

             W celu zrozumienia definicji organizmów żywych, uczniowie wykonali szereg zadań: w sali zgromadzili  materiały przyrodnicze, przynieśli na zajęcia  wycinki z gazet, zdjęcia przyrody ożywionej i nieożywionej, obejrzeli film, w którym naukowiec opowiedział o zróżnicowanym tempie wzrostu roślin, wykonali pracę plastyczną, która przedstawiała czynności życiowe organizmów. Ważnym elementem lekcji był spacer po najbliższej okolicy. Wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniem: „Czy wszystkie elementy, które dostrzegamy stanowią część przyrody?” Uczniowie w tym dniu zwracali szczególną  uwagę na wszystko, co ich otaczało.

            Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie poznali odpowiedź na pytania kluczowe tej lekcji. Co możemy zaliczyć do organizmów żywych? Co możemy zaliczyć do nieożywionych elementów przyrody? Co potrafią istoty żywe, czego nie potrafią elementy nieożywione? Jaką rolę pełnią nieożywione składniki przyrody?

            Brawo Pierwszaki!

            Na koniec ciekawostka😊

            Naukowcy niedawno odkryli super malutkie jednokomórkowe bakterie,

            które są tak małe, że na czubku ludzkiego włosa może się ich zmieścić ponad 150.000!

             

            B. Mazur

          • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "BÓBR 2023"- wyniki

          •  

            Sprawozdanie z Międzynarodowego Konkursu Informatycznego

             BÓBR 2023

            Jak co roku, również w tym - 2022/2023 - nasza szkoła „starowała” w rozgrywkach informatycznych w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR 2023”, którego celem jest  rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            Konkurs ten odbył się w dwóch terminach: testowym i faktycznym.

            W kategorii BENJAMIN dla klas 4-6 uczestniczyli:

            Lena Mieczkowska – klasa 4a

            Jeremi Orzeł - klasa 4a

            Ivan Tretiakov - klasa 4a

            Natalia Tyrka – klasa 4a

            Przemek Balon – klasa 5a

            Damian Dźwigał – klasa 6a

            Jan Fabian – klasa 6a

            Jakub Juszczak- klasa 6a

             

            W kategorii JUNIOR dla klas 7-8 uczestniczyli:

            Krzysztof Balon – klasa 7a

            Janek Baran – klasa 7a

            Krystian Dźwigał – klasa 8a

            Jakub Majcherek – klasa 8a

            Wiktoria Kochana – klasa 8a

            Julina Stępski – klasa 8a

            Kamil Dunaj – klasa 8a

            Anna Zajda – klasa 8a

            Piotr Kolstrung – klasa 8b

             

            Tegorocznym  Bobrem Informatycznym okazał się

             Janek Baran z klasy 7a uzyskując 90.00 pkt i zdobywając WYRÓŻNIENIE.

            GRATULUJEMY!!!

            Wśród osób, które uzyskały bardzo wysoką ilość punktów znalazły się również:

            Anna Zajda (kl.8a)

            Krzysztof Balon (kl. 7a)

            Damian Dźwigał (kl. 6a)

            Jan Fabian (kl. 6a)

            Przemek Balon (kl.5a)

             

            Wszyscy uczestnicy odczuwali radość i zadowolenie z udziału w tym Konkursie, ponieważ są świadomi, że  największym sukcesem jest wykazanie gotowości, aby zmierzyć swoje siły informatyczne.

            Elżbieta Słomiany

             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Przysięgali Rzeczypospolitej….

            1 marca  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  klasy uczestniczyły  w wyjątkowych  lekcjach historii poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Uczniowie poszczególnych klas pracowali w małych grupach uzupełniając karty pracy. W pracowni historycznej znajdowało się sześć stacji zadaniowych.  Stacje zawierały instrukcję oraz zadania  o różnym stopniu trudności, które aktywizowały różne zmysły i uwzględniały rozmaite formy aktywności.  Uczniowie „odwiedzali” stacje w dowolnej kolejności. Zmiana stacji następowała po wykonaniu zadania.

            Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie wyjaśnili wspólnie m.in.  znaczenie  terminów „Żołnierze Wyklęci” (skazani przez komunistów na zapomnienie) i „Żołnierze Niezłomni” (walczyli do końca mimo małej szansy na zwycięstwo) oraz  zrozumieli, dlaczego Niezłomni walczyli („My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą Polskę […]”). Przypomnieli  sobie  również życiorysy dwojga Żołnierzy Wyklętych - Danuty Siedzikówny „Inki” i Witolda Pileckiego.

            Dlaczego tak ważna jest pamięć o walce toczonej przez Niezłomnych? Bo walczyli o wolną Polskę. Oto, jak uzasadniał walkę jeden z nich – Zygmunt Szendzielarz  pseudonim Łupaszka - „My chcemy, by  Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród...”   Tylko i aż tyle…

             Cześć i chwała Bohaterom!                                

                                                                                                  Kamilla Jaśnikowska-Toboła

        • Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie- klasa 1a
          • Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie- klasa 1a

          • „Ozobotem przez świat”

            Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie



            28   lutego uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą i opiekunami wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Skawinie.

            Z pośród ciekawej oferty zajęć edukacyjnych organizowanych przez Bibliotekę dla grup szkolnych, uczestniczyliśmy w warsztatach pt: „Ozobotem przez świat”.  

            Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części dzieci wysłuchały wiadomości na temat charakterystycznych cech danych kontynentów i zwierząt je zamieszkujących. Następnie każdy uczeń dostał zagadkę do rozwiązania- miał przyporządkować wylosowane zwierzątko do jego krainy geograficznej.

            W kolejnej części dzieci poznały małe i sympatyczne roboty- Ozoboty stworzone specjalnie z myślą o nauce programowania. Dzieci miały za zadanie  zaprojektować trasę dla Ozobota (rysując flamastrami) według wcześniejszych wskazówek nauczyciela. Zadanie to  spowodowało mnóstwo frajdy i wspaniałej rozrywki.

            Warsztaty z wykorzystaniem robotów Ozobot, pozwoliły utrwalić wiedzę na temat kontynentów, charakterystycznych zwierząt, które je zamieszkują oraz  zainteresować się programowaniem.

            Dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki w Skawinie za bardzo ciekawe warsztaty, przekazaną wiedzę oraz przemiłą atmosferę.


            Uczniowie klasy I a z wychowawcą.


  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej